cerstve-prazena-kava.cz

Přihlášení
Nová registrace
Zapomenuté heslo


Jarní novinky 2024

INDONESIA BALI KINTAMANI

 země původu: Indonésie

region: Bali -Kintamani - Ulian

zpracování: washed

odrůda: bourbon

nadmořská výška: 1300 - 1600 m.n.m.

Chuťový profil: střední tělo, nižší acidita.

Chuť kávy je charakterizována tóny hořké čokolády, ostružiny, karamelu, cukrové třtiny a máslových sušenek.

Oblast Kintamani se nachází na svazích aktivní sopky Mount Batur a je v blízkosti hory Agung a je ideální pro pěstování kávy. Jméno Kintamani se stalo synonymem pro výrobu kávy na Bali.

Bohatá vulkanická půda a klima v oblasti Kintamani (Bali), stejně jako zemědělské postupy, které jsou hluboce spjaty s tradičním zavlažovacím systémem (Subak) a filozofií Tri Hita Karana, přispívají k vysoce kvalitním indonéským zeleným fazolím.

V tomto procesu dvojité fermentace se červené třešně rozloží na krytá lůžka pro 24hodinovou suchou fermentaci v přirozeném stylu, poté se shromáždí, rozdrtí a namočí do vody po dobu 24 hodin, poté se promyjí čistou vodou, dokud není odstraněn veškerý sliz. Mokrý pergamen se suší na vyvýšených lůžkách pod průhlednou polykarbonátovou střechou, dokud nedosáhne 15% úrovně vlhkosti, a poté se přesune na sluncem zalité betonové terasy ke konečnému vysušení. Jakmile pergamen dosáhne 11% vlhkosti, je uložen, poté odpočívá a na požádání loupán.

Ethiopia Bale Natural Forest

Traceability Project

 země původu: Etiopie

Oblast: národní park Bale Mountains

nadmořská výška: 1400 – 1800 m.n.m.

zpracování: natural

Chuťový profil: káva s plným, intenzivním tělem, jemnou aciditou. Chuť karamelu přechází do chuti medu a divoké třešně, ve vůni jsou cítit plody jalovce. Tato autentická, původní odrůda kávy, patří bezpochyby k jedné z nejlepších káv na světě.

V regionu Oromia na jihovýchodu Etiopie, se nacházejí majestátní lesy, pokrývající svahy Bale Mountains a jsou jedním z mála dosud exitujících ekosystému, které uchovávají genetickou rozmanitost odrůdy Coffea Arabica.

Prales Haranna, nejvýchodnější z afrických tropických vysokohorských lesů je nejdůležitější součástí národního parku Bale Mountains. Zde je obrovská rozmanitost rostlin a živočichů v různých nadmořských výškách a v působivé horské krajině s vrcholy přes 4.000 m.n.m. Místní obyvatelé mluví Oromštinou, která patří k největším jazykovým skupinám v Etiopii a žijí ve vesnicích roztroušených po celém okraji pralesa, některé osady jsou přímo v pralese. Hlavním zdrojem obživy, kromě přírodního hospodaření a pastevectví je sběr kávy, medu a planě rostoucích rostlin.

Od roku 2006 se region zapojil do programu udržitelného rozvoje Bale Eco-Region, financovaného organizacemi FARM-Afrika, SOS Sahel Etiopie zaštítěných státem Oromia a Velvyslanectvími Irska a Nizozemska. Projekt si klade za cíl pomoci místním komunitám v udržitelném využívání přírodních zdrojů pohoří Bale a zviditelnění produktů Bale Wild Natural Forest.
Káva, jež je hlavním zdrojem příjmů obyvatelstva se tak stala jednou z priorit tohoto projektu, který si klade za cíl také zlepšení kvality, omezení kácení a díky tomu zachování genetické rozmanitosti kávovníků v této oblasti. Pralesní káva z Haranny představuje jen malý díl horských lesů v Etiopii a liší se od jiných lesů v jihozápadní čísti země z hlediska flóry i endemických druhů.

Péče o pralesní kávu, zlepšení techniky sběru kávy a vybudování zařízení pro kvalitní sušení kávy, umožnilo zajistit výrobu a vývoz kávy sklizené přímo v pralese, což bylo ještě před pár lety považováno za nesplnitelný sen.

Nyní máte možnost tuto výjimečnou kávu bez jakýchkoliv genetických úprav ochutnat i vy.